Tuesday , February 20 2018
Home / News / Little League World Series 2017: Regionals Schedule, Teams & Results

Little League World Series 2017: Regionals Schedule, Teams & Results

ViewsHeadlines Desk

Little League World Series is all set to get going. This is one championship that gets maximum attention from baseball fans across the US and beyond. And this year is going to be no different.

The Little League World Series will see as many as 16 best youth baseball teams from across the world to come together in South Williamsport to decide as to which one is the best side of them all.

Youtube image grab

It must be kept in mind that international teams have already qualified for the tourney, while the teams from United States will have to fight it out to make it to the tournament. There will be seven international and eight national teams from the US.

The Little League Baseball World Series is an annual baseball tournament for children aged 11 to 13 years old. Originally called the National Little League Tournament, it was later renamed for the World Series in Major League Baseball. It was launched for the first time in 1947 and is held every August in South Williamsport, Pennsylvania.




Initially it was limited for US teams, but later, teams from other parts of the world too were allowed to contest. While the Little League Baseball World Series is frequently referred to as just the Little League World Series, it is actually one of twelve tournaments sponsored by Little League International, in twelve different locations. Each of them brings community teams from different Little League International regions around the world together in baseball (five age divisions), girls’ softball (four age divisions), and boys’ softball (three divisions).

It must be kept in mind that regional tournaments will be held throughout the country. Here’s a complete look at the schedule of games and updated results for those tournaments:

Game 1: Hamilton West Side (Ohio) vs. Wausau National (Wisconsin) | Sunday, August 6 | 4 p.m. | ESPN3
Game 2: New Albany (Indiana) vs. Lexington Eastern (Kentucky) | Sunday, August 6 | 7 p.m. | ESPN3
Game 3: Grosse Pointe Woods-Shores (Michigan) vs. Winner 1 | Monday, August 7 | 10 a.m. | ESPN3
Game 4: Hinsdale (Illinois) vs. Winner 2 | Monday, August 7 | 1 p.m. | ESPN3
Game 5: Loser 1 vs. Loser 4 | Tuesday, August 8 | 10 a.m. | ESPN3
Game 6: Loser 2 vs. Loser 3 | Tuesday, August 8 | 7 p.m. | ESPN3
Game 7: Winner 3 vs. Winner 4 | Wednesday, August 9 | 2 p.m. | ESPN3
Game 8: Winner 5 vs. Winner 6 | Thursday, August 10 | 5 p.m. | ESPN2
Game 9: Loser 7 vs. Winner 8 | Friday, August 11 | 5 p.m. | ESPN
Game 10, Championship: Winner 7 vs. Winner 9 | Saturday, August 12 | 5 p.m. | ESPN

Mid-Atlantic Regional

Game 1: Holbrook (New Jersey) vs. Northwest Washington (DC) | Sunday, August 6 | 10 a.m. | ESPN3
Game 2: Upper Providence (Pennsylvania) vs. Milton (Delaware) | Sunday, August 6 | 4 p.m. | ESPN3
Game 3: Plainview (New York) vs. Winner 1 | Monday, August 7 | 10 a.m. | ESPN3
Game 4: Thurmont (Maryland) vs. Winner 2 | Monday, August 7 | 4 p.m. | ESPN3
Game 5: Loser 1 vs. Loser 4 | Tuesday, August 8 | 10 a.m. | ESPN3
Game 6: Loser 2 vs. Loser 3 | Tuesday, August 8 | 4 p.m. | ESPN3
Game 7: Winner 3 vs. Winner 4 | Wednesday, August 9 | 1 p.m. | ESPN3
Game 8: Winner 5 vs. Winner 6 | Thursday, August 10 | 7 p.m. | ESPN
Game 9: Loser 7 vs. Winner 8 | Friday, August 11 | 7 p.m. | ESPN
Game 10, Championship: Winner 7 vs. Winner 9 | Saturday, August 12 | 7 p.m. | ESPN

Midwest Regional

Game 1: Kearney (Nebraska) vs. Johnston (Iowa) | Sunday, August 6 | 10 a.m. | ESPN3
Game 2: Upper Providence (Pennsylvania) vs. Milton (Delaware) | Sunday, August 6 | 1 p.m. | ESPN3
Game 3: Webb City (Missouri) vs. Winner 1 | Monday, August 7 | 4 p.m. | ESPN3
Game 4: Coon Rapids Andover American (Minnesota) vs. Winner 2 | Monday, August 7 | 7 p.m. | ESPN3
Game 5: Loser 1 vs. Loser 4 | Tuesday, August 8 | 1 p.m. | ESPN3
Game 6: Loser 2 vs. Loser 3 | Tuesday, August 8 | 4 p.m. | ESPN3
Game 7: Winner 3 vs. Winner 4 | Wednesday, August 9 | 11 a.m. | ESPN3
Game 8: Winner 5 vs. Winner 6 | Thursday, August 10 | 11 a.m. | ESPN
Game 9: Loser 7 vs. Winner 8 | Friday, August 11 | 11 a.m. | ESPN
Game 10, Championship: Winner 7 vs. Winner 9 | Saturday, August 12 | 11 a.m. | ESPN

New England Regional

Game 1: South Portland American (Maine) vs. Essex Junction (Vermont) | Sunday, August 6 | 1 p.m. | ESPN3
Game 2: Cumberland American (Rhode Island) vs. New Hampshire | Sunday, August 6 | 7 p.m. | ESPN3
Game 3: Fairfield American (Connecticut) vs. Winner 1 | Monday, August 7 | 1 p.m. | ESPN3
Game 4: Holden (Massachusetts) vs. Winner 2 | Monday, August 7 | 7 p.m. | ESPN3
Game 5: Loser 1 vs. Loser 4 | Tuesday, August 8 | 1 p.m. | ESPN3
Game 6: Loser 2 vs. Loser 3 | Tuesday, August 8 | 7 p.m. | ESPN3
Game 7: Winner 3 vs. Winner 4 | Wednesday, August 9 | 4 p.m. | ESPN3
Game 8: Winner 5 vs. Winner 6 | Thursday, August 10 | 1 p.m. | ESPN
Game 9: Loser 7 vs. Winner 8 | Friday, August 11 | 1 p.m. | ESPN
Game 10, Championship: Winner 7 vs. Winner 9 | Saturday, August 12 | 1 p.m. | ESPN

Northwest Regional

 

Game 1: Walla Walla Valley (Washington) vs. Gillette (Wyoming) | Sunday, August 6 | 2:30 p.m. | ESPN3
Game 2: Mount Sentinel (Montana) vs. Alaska | Sunday, August 6 | 7 p.m. | ESPN3
Game 3: Lewiston (Idaho) vs. Winner 1 | Monday, August 7 | Noon | ESPN3
Game 4: LaGrande (Oregon) vs. Winner 2 | Monday, August 7 | 10 p.m. | ESPN3
Game 5: Loser 1 vs. Loser 4 | Tuesday, August 8 | Noon | ESPN3
Game 6: Loser 2 vs. Loser 3 | Tuesday, August 8 | 10 p.m. | ESPN3
Game 7: Winner 3 vs. Winner 4 | Wednesday, August 9 | 7 p.m. | ESPN3
Game 8: Winner 5 vs. Winner 6 | Thursday, August 10 | 3 p.m. | ESPN
Game 9: Loser 7 vs. Winner 8 | Friday, August 11 | 3 p.m. | ESPN
Game 10, Championship: Winner 7 vs. Winner 9 | Saturday, August 12 | 3 p.m. | ESPN

Southeast Regional

Game 1: Goodlettsville Baseball (Tennessee) 6, Ladonia Youth Sports (Alabama) 2
Game 2: Georgia 9, Fort Hunt (Virginia) 3
Game 3: West Boynton Beach (Florida) 11, Logan Civic (West Virginia) 7
Game 4: North State (North Carolina) versus Greenville (South Carolina) | Saturday, August 5 | 1 p.m. | ESPN3
Game 5: Ladonia Youth Sports (Alabama) vs. Fort Hunt (Virginia) | Saturday, August 5 | 7 p.m. | ESPN3
Game 6: Logan Civic (West Virginia) vs. Loser 4 | Sunday, August 6 | 10 a.m. | ESPN3
Game 7: Goodlettsville Baseball (Tennessee) vs. Georgia | Saturday, August 5 | 4 p.m. | ESPN3
Game 8: West Boynton Beach (Florida) vs. Winner 4 | Sunday, August 6 | 1 p.m. | ESPN3
Game 9: Loser 8 vs. Winner 5 | Sunday, August 6 | 1 p.m. | ESPN3
Game 10: Loser 7 vs. Winner 6 | Sunday, August 6 | 4 p.m. | ESPN3
Game 11: Winner 9 vs. Winner 10 | Monday, August 7 | 11 a.m. | ESPN3
Game 12: Winner 7 vs. Winner 8 | Monday, August 7 | 7 p.m. | ESPN
Game 13: Loser 12 vs. Winner 11 | Tuesday, August 8 | 3 p.m. | ESPN
Game 14, Championship: Winner 12 vs. Winner 13 | Wednesday, August 9 | 3 p.m. | ESPN

Southwest Regional

Game 1: Lufkin (Texas East) 5, Academy (Colorado) 1
Game 2: McAllister Park National (Texas West) 12, Starkville (Mississippi) 0
Game 3: Eastbank (Louisiana) 7, Tulsa National (Oklahoma) 4
Game 4: Eastdale (New Mexico) 3, White Hall (Arkansas) 2
Game 5: Academy (Colorado) 4, Starkville (Mississippi) 3
Game 6: Tulsa National (Oklahoma) 8, White Hall (Arkansas) 4
Game 7: Lufkin (Texas East) vs. McAllister Park National (Texas West) | Saturday, August 5 | 6 p.m. | Longhorn Network
Game 8: Eastbank (Louisiana) vs. Eastdale (New Mexico) | Saturday, August 5 | 9 p.m. | Longhorn Network
Game 9: Loser 8 vs. Academy (Colorado) | Sunday, August 6 | 6 p.m. | Longhorn Network
Game 10: Loser 7 vs. Tulsa National (Oklahoma) | Sunday, August 6 | 9 p.m. | Longhorn Network
Game 11: Winner 9 vs. Winner 10 | Monday, August 7 | 5 p.m. | Longhorn Network
Game 12: Winner 7 vs. Winner 8 | Monday, August 7 | 9 p.m. | ESPN2
Game 13: Loser 12 vs. Winner 11 | Tuesday, August 8 | 8 p.m. | ESPN2
Game 14, Championship: Winner 12 vs. Winner 13 | Wednesday, August 9 | 7 p.m. | ESPN2

West Regional

Game 1: Chandler National North (Arizona) versus Hilo (Hawaii) | Sunday, August 6 | Noon | ESPN3
Game 2: Santa Margarita National (Southern California) versus Summerlin South (Nevada) | Sunday, August 6 | 10:30 p.m. | ESPN3
Game 3: Dixie (Utah) vs. Winner 1 | Monday, August 7 | 2:30 p.m.| ESPN3
Game 4: Canyon Creek (Northern California) vs. Winner 2 | Monday, August 7 | 7:30 p.m. | ESPN3
Game 5: Loser 1 vs. Loser 4 | Tuesday, August 8 | 2:30 p.m.| ESPN3
Game 6: Loser 2 vs. Loser 3 | Tuesday, August 8 | 7:30 p.m. | ESPN3
Game 7: Winner 3 vs. Winner 4 | Wednesday, August 9 | 10 p.m. | ESPN3
Game 8: Winner 5 vs. Winner 6 | Thursday, August 10 | 9 p.m. | ESPN
Game 9: Loser 7 vs. Winner 8 | Friday, August 11 | 9 p.m. | ESPN
Game 10, Championship: Winner 7 vs. Winner 9 | Saturday, August 12 | 9 p.m. | ESPN

About Admin1

Check Also

Aaron Feis, Alyssa Alhadeff, Scott Beigel among Florida school shooting victims: Photos

Aaron Feis, Alyssa Alhadeff, Scott Beigel among Florida school shooting victims: Photos ViewsHeadlines Desk, Florida …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *